Sağlınızı önemsiyoruz

Türkçe English German

KAŞ

KAŞ

KAŞ

     Doğa ile tarihin, mavi ile yeşilin mucizevi uyumuna antik kentlerin gizemli dünyasının eşlik ettiği yerdir Kaş. Antalya iline 192 KM mesafededir. Akdeniz'e doğru tam karşısında Yunanistan'a bağlı Meis Adası bulunur.Sahil uzunluğu 70 KM civarındadır.

     Çoğunlukla otel ve villaların bulunduğu Çukurbağ yarımadası adeta denize uzanmış bir dil gibidir. Yerleşim merkezi içindeki Büyükçakıl, Küçükçakıl ve Akçagerme plajları ise, Kaş halkını ve misafirlerini Akdeniz'in derin mavi suları ile buluşturmaktadır.

     Çok eski zamanlarda liman olarak kullanılmış enfes koylarından biri olan Limanağzı plajına ise, teknelerle gidilmektedir. Kaş'ta artan turizm faaliyetleri ile beraber trekking, dağcılık, rafting ve bisiklet gibi gibi doğa sporları da oldukça ilerlemiştir. Kaş dalış turizmi açısından Ülkemizin en önde gelen merkezlerinden biri, belkide birincisidir.

     Akdeniz'in modern marinalarından biri olan Kaş Marina, yörenin tarih boyunca sahip olduğu denizci kimliğini dahada kuvvetlendirerek Kaş'ı daha güçlü bir deniz kenti haline getirmiştir. 472 yat kapasiteli marinanın kara kısmında 160 tekne kapasiteli çekek alanıda bulunmaktadır. Marinada 7 adet yüzer iskele ve 1 adet de dalgakıran yer almaktadır. Ayrıca süper ve mega yatlar da dahil olmak üzere her boyda teknenin yanaşması için elverişli su derinliği ve bağlama imkanlarına sahiptir. 3 bin metre karelik kapalı alanında marina hizmet binaları, yat kulübü, restoranlar, spor tesisleri, mağazalar ve yatçıların ihtiyaç duyacağı tüm hizmetleriyle Kaş Marina, deniz severler için vzageçilmez olmuştur.

     Uzun Çarşı; Kaş'ın en güzel sokağıdır. Yokuş yukarı uzanan, rengarenk begonvillerle süslü bu sokaktaki butik dükkanlarda göreceğiniz özel tasarımları başka bir yerde bulamazsınız. Uzun Çarşı sokağının sonunda çıkan görkemli anıt, M.Ö.4 yy'dan kalan bir mezardır. Eser tek bloktan oluşmuştur. Üzerinde aslan başları olması sebebi ile Kral Mezarı ismiyle geçmektedir. Likyalılardan günümüze ulaşan eserlerin başında Likya Kentlerinin bazılarında kayalara oyulmuş mezarlar ile dört bir tarafa serpilmiş Lahitler gelir. Bu Lahitlerin en görkemlisi budur.

     Kaş'ın etrafında yer alan 6 adet mağaradan Kaş'a 18 KM uzaklıktaki Mavi Mağara, Aşırlı Adası Deniz Mağarası, güvercinleri ile ünlü Güvercinlik Mağarası en ünlü olandır. Kaş'ta buluşmuş olan iki dilli bir yazıttan, Kaş'ın altındaki kentin Antiphellos olduğu kesin olarak anlaşılmıştır. Ancak daha eski ismi Habesosdur. M.Ö. IV. yy.'da Antiphellos deniz kıyısında çok küçük bir yerleşim yeri olup biraz yukarısında bulunan Phellos'un şehrinin limanı idi. Ancak Hellenistik döneme girilirken Phellos gerilemiş, Antiphellos ise gelişerek daha ön plana çıkmıştır. Bu durum Roma döneminde de devam etmiştir. Şehir, sedir ağacı ticareti ve süngercilik sayesinde gelişerek Phellos'un  limanı durumundan çıkmış ve kendine yeten zengin bir şehir durumuna gelmiştir.

     Her bir noktası ayrı büyü olan Kaş'ta efsaneler çok. Kaş limanının karşısında zincire bağlanmış Promethus olduğu söylenen, Uyuyan Dev'in gözlerine bakan sevdalıların da kavuştuğu, hiç ayrılmadığı söylenir. Yani her adımında aşk var buranın. Bu nedenle en güzel aşklarda Kaş'ta yaşanır derler.